W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik na spotkaniach ze związkowcami

19.12.2019

Z inicjatywy Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, pana Michała Wójcika odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych działających w jednostkach sądownictwa powszechnego.

Spotkanie

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości z siedzibą w Poznaniu oraz zrzeszeni w ramach Forum Związków Zawodowych przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Ad Rem”, Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP oraz Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Sądów Okręgu Piotrkowskiego.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, pan Michał Wójcik spotkał się również z przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów.

W trakcie spotkań dokonano podsumowania działań resortu, w szczególności w zakresie polityki płacowej w jednostkach sądownictwa powszechnego, czego wyrazem było przeprowadzenie realnej podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sądów. Powyższe działania były również efektem współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości ze stroną społeczną w roku 2019. Przedstawiciele związków zawodowych podkreślali, że jest to wydarzenie bez precedensu, na które oczekiwano od kilkunastu lat.

Pan Minister Michał Wójcik wyraził nadzieję na kontynuację współpracy w kolejnym roku. Zaznaczył, że jest jeszcze szereg kwestii wymagających zmiany, tak na polu legislacyjnym, jak i w obszarze zmniejszenia dysproporcji w zakresie wynagrodzeń w sądach. Wskazał na trwające już w Ministerstwie Sprawiedliwości prace, a ponadto postulował o wspólne nakreślenie obszarów do dalszej dyskusji. Pan Minister podkreślił, że koncyliacyjne podejście obydwu stron dialogu daje rękojmie wyboru rozwiązań optymalnych dla wszystkich grup zatrudnionych w sądownictwie.

Pan Minister dziękując za profesjonalizm i zaangażowanie wszystkim grupom zawodowym zatrudnionym w sądach poinformował o decyzji w postaci przekazania wygospodarowanych środków w wysokości 68 mln złotych z przeznaczeniem na nagrody za rok 2019 dla pracowników sądownictwa. W toku dyskusji omówione zostały ogólne zasady, na jakich wskazane środki zostaną rozdysponowane.  

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}