W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

FAQ

1. Kiedy zostanie uruchomiony system KRZ?

Data wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych z dnia 6 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1909) to 1 grudnia 2021 r. – data ta stanowi również termin produkcyjnego uruchomienia systemu teleinformatycznego KRZ.

2. Z jakiego adresu będzie możliwy dostęp do systemu KRZ?

Dostęp do systemu będzie możliwy z dwóch adresów WWW: prs.ms.gov.pl oraz krz.ms.gov.pl.

3. Kto może uzyskać informacje z Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Rejestr ma charakter jawny i ogólnodostępny, zatem z informacjami w nim zawartymi może zapoznać się każdy zainteresowany użytkownik Internetu.

4. Czy dostęp do informacji jest bezpłatny?

Tak. Dostęp do informacji zawartych w rejestrze jest w pełni darmowy.

5. Czy system KRZ umożliwia komunikację z sądem w zakresie postępowań?

Tak, poprzez system możliwe jest wnoszenia wniosków i pism, a także środków odwoławczych.

6. Kto jest administratorem danych osobowych zawartych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Administratorem danych jest Minister Sprawiedliwości.

7. Czy w KRZ znajdę informacje o osobach zalegających z płaceniem świadczeń alimentacyjnych?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4) ustawy w KRZ ujawnia się informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

8. Czy planują Państwo realizację API w systemie KRZ?

Rozwiązania wykorzystujące API do pobierania danych z KRZ zaplanowane są do realizacji dopiero w fazie rozwoju systemu Krajowy Rejestr Zadłużonych, która rozpocznie się po 1 grudnia 2021 r.

9. Czy mogę wyszukać dłużnika po numerze PESEL?

Tak, wyszukiwanie po numerze PESEL jest możliwe

10. Czy mogę wyszukać informacje na podstawie sygnatury?

Tak, wyszukiwanie informacji o postępowaniach jest możliwe przy pomocy sygnatury sprawy.

11. W jakim trybie i z jakim wyprzedzeniem doradcy restrukturyzacyjni będą mogli zakładać konta w tym rejestrze?

Doradcy restrukturyzacyjni mogą zakładać konta przed 1 grudnia 2021 r. z wykorzystaniem Modułu Tożsamość (https://prs.ms.gov.pl/, obecna nazwa zakładki: e-formularze KRS), jednak nie wcześniej niż 24 listopada – z uwagi na aktualizację systemu o nowe funkcjonalności.

12. Czy w przypadku prowadzenia działalności przez doradców restrukturyzacyjnych w formie spółki z o.o. konto należy założyć dla spółki czy też dla każdego z doradców indywidualnie?

We wskazanym przypadku należy zarówno założyć konto dla spółki, jak i każdego z doradców jako osoby fizycznej oraz dodać profil doradcy restrukturyzacyjnego w koncie każdego doradcy oraz profil spółki doradców restrukturyzacyjnych w koncie spółki.

13. Czy w KRZ mogę znaleźć informacje na temat postępowań wszczętych przed powstaniem systemu i wejściem w życie ustawy?

Nie, w KRZ nie widnieją akta spraw wszczętych przed uchwaleniem ustawy. W KRZ znajdują się wyłącznie informacje dot. postępowań wszczętych po 1 grudnia 2021 r.

14. Czy informacje uzyskane można z KRZ wykorzystać do celów statystycznych i badań naukowych?

Tak, informacje zawarte w KRZ mogą być wykorzystane do celów statystycznych i badań naukowych, pod warunkiem że dane te zostaną pozbawione cech umożliwiających identyfikację osób. Udostępnione dane można wykorzystać wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały udostępnione.

15. Czy zainteresowana osoba ma dostęp do wszystkich informacji zawartych w systemie?

Nie, system zawiera również taki rodzaj informacji, do których dostęp mają jedynie strony postępowania.

{"register":{"columns":[]}}