W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Natychmiastowa ochrona przed przemocą

1. Uprawnienia Policji i Żandarmerii Wojskowej – informacje ogólne

Policja lub Żandarmeria Wojskowa (gdy osoba stosująca przemoc jest żołnierzem zawodowym), mogą natychmiastowo zapewnić osobom doznającym przemocy bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. 

  • Wobec osób stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników Policja lub Żandarmeria Wojskowa mają prawo wydać na 14 dni:

nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zwany "nakazem", lub

zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zwany "zakazem".

  • Nakaz lub zakaz są natychmiast wykonalne (osoba stosująca przemoc, po ich wydaniu, musi natychmiast opuścić mieszkanie i bezpośrednie otoczenie lub natychmiast nie może się zbliżać do mieszkania i jego otoczenia). Opuszczenie lokalu odbywa się w obecności Policji lub Żandarmerii Wojskowej.
  • Nakaz lub zakaz mogą być wydane także wtedy, gdy osoba stosująca przemoc opuściła mieszkanie przed przyjazdem funkcjonariuszy.
  • Policja lub Żandarmeria Wojskowa mogą wydać nakaz lub zakaz także wtedy, gdy osoba stosująca przemoc twierdzi, że nie ma dokąd się wyprowadzić. W takiej sytuacji funkcjonariusz przekazuje osobie opuszczającej mieszkanie dane teleadresowe właściwych miejscowo placówek zapewniających miejsca noclegowe.
  • Po wydaniu nakazu lub zakazu, funkcjonariusze mają obowiązek sprawdzać, czy osoba, wobec której wydano nakaz lub zakaz przestrzega ich. Naruszenie nakazu lub zakazu stanowi wykroczenie ścigane z urzędu (nikt nie składa wniosku/żądania o ściganie). Postępowanie o to wykroczenie toczy się przed sądem w trybie przyspieszonym.
  • Nakaz lub zakaz obowiązują 14 dni. Mogą przestać obowiązywać wcześniej, jeżeli osoba, wobec której zostały wydane złoży zażalenie do sądu, a sąd uzna zażalenie za zasadne i uchyli nakaz lub zakaz.
2. Jak działać, jeśli obawiasz się o życie lub zdrowie swoje i swoich bliskich:

Wezwij Policję lub Żandarmerię Wojskową!

  1. Wezwij Policję (112, 997) albo udaj się do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji.
    Jeżeli osoba stosująca przemoc jest żołnierzem pełniącym czynną służbę wojskową zamiast Policji możesz wezwać Żandarmerię Wojskową.
  2. Jeśli obawiasz się/nie możesz pozostać w mieszkaniu,opuść je i zaczekaj na przyjazd patrolu Policji lub Żandarmerii Wojskowej w bezpiecznym miejscu, wówczas:
  • jeżeli w mieszkaniu są dzieci, nie zostawiaj ich z osobą stosującą przemoc. Jeśli nie możesz zapewnić im opieki w bezpiecznym miejscu, zabierz je ze sobą.
  • opuszczając mieszkanie, zabierz ze sobą telefon i dokumenty.
  1. Funkcjonariuszom Policji lub Żandarmerii Wojskowej opowiedz co się stało.
  2. Jeśli życie lub zdrowie Twoje lub dzieci jest bezpośrednio zagrożone (oceni to funkcjonariusz na podstawie tego co mu powiesz), funkcjonariusz będzie miał prawo zatrzymać osobę stosującą przemoc.
  3. Jeśli życie lub zdrowie Twoje lub dzieci jest zagrożone (oceni to funkcjonariusz na podstawie tego co mu powiesz), funkcjonariusz będzie miał prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (nakaz) lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (zakaz).
  4. Wydany przez policjanta lub żołnierza nakaz lub zakaz jest natychmiast wykonalny, będzie obowiązywał przez okres 14 dni, chyba że przed upływem tego terminu sąd je uchyli, bo uzna za zasadne zażalenie na nakaz lub zakaz złożone przez osobę stosującą przemoc. Nakaz lub zakaz mogą być również wydane po zwolnieniu zatrzymanej osoby stosującej przemoc (patrz punkt 4).
  5. W czasie nieobecności w mieszkaniu osoby stosującej przemoc skontaktuj się z podmiotem, który będzie mógł udzielić Ci pomocy:

lub

  • Punktem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (pomoc prawna w każdym powiecie) https://np.ms.gov.pl/ 

Podczas rozmowy z osobą, która może Ci pomóc, przedstaw swoją sytuację, żeby mogła ocenić jakiej pomocy potrzebujesz. Zastanów się, czy osoba stosująca przemoc powinna wrócić do domu po upływie 14 dni? Czy Ty i inni domownicy będziecie bezpieczni, gdy będzie nadal z Wami mieszkać? 

3. Jak działać, jeśli obawiasz się, że stosowanie przemocy może się powtórzyć:

Jeśli obawiasz się, że stosowanie przemocy może się powtórzyć Niezwłocznie zwróć się do sądu.

1. W czasie 14 dni obowiązywania wydanego przez Policję lub Żandarmerię Wojskową nakazu lub zakazu złóż do sądu rejonowego wniosek o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Nie ponosisz z tego tytułu żadnych opłat. (wzór wniosku w zakładce: Wzory wniosków i oświadczeń).

Składając wniosek zainicjujesz postępowanie sądowe o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. (Informacje na temat postępowania sądowego znajdziesz w zakładce: Sądowa ochrona przed przemocą).

2. We wniosku tym możesz domagać się zabezpieczenia - przedłużenia wydanego przez Policję lub Żandarmerię Wojskową nakazu lub zakazu na czas trwania postępowania sądowego.

Jeśli sąd uwzględni wniosek o zabezpieczenie, osoba stosująca przemoc nie będzie mogła wrócić do mieszkania lub zbliżać się do niego.

4. Jak działać samodzielnie na wypadek sytuacji zagrożenia

Jeśli ktoś z domowników, zagraża życiu lub zdrowiu Twojemu lub dzieci, grozi, ubliża, stosuje przemoc, itp., nie czekaj aż wyrządzi krzywdę! Działaj!

Pamiętaj! Nikt, nie ma prawa Cię poniżać, grozić, stosować wobec Ciebie jakiejkolwiek formy przemocy. W takiej sytuacji wezwij Policję lub podejmij inne działania mające na celu powstrzymanie osoby stosującej przemoc.

Jeśli jednak jesteś w sytuacji zagrożenia i obawiasz się o życie lub zdrowie:

  1. Wpisz do telefonu numery alarmowe (112, 997), numer Linii Pomocy Pokrzywdzonym nr +48 222 309 900 - możesz nie mieć dostępu do Internetu.
  2. Możesz zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację „Twój parasol” https://twojparasol.com (umożliwia ona m. in. szybkie wybranie telefonu alarmowego)
  3. Poproś sąsiadów, znajomych by powiadomili Policję:
  • słysząc awanturę, Twój krzyk lub płacz dzieci
  • reagowali na Twoją prośbę o pomoc.
  1. Miej przygotowane: telefon, dokumenty, torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami. Może się zdarzyć, że będziesz zmuszona/zmuszony opuścić mieszkanie nagle i niespodziewanie.
  2. Dzieci nie mogą funkcjonować w domu gdzie jest przemoc (nawet wtedy gdy nie są krzywdzone, a są jej świadkami) Jeżeli jednak tak jest muszą:
  • znać numery alarmowe - dlatego przypilnuj by znały je na pamięć, a dodatkowo wpisz je do ich telefonów komórkowych (mogą być opisane np. jako koleżanka).
  • wiedzieć jak się ochronić przed skrzywdzeniem – dlatego porozmawiaj z dziećmi o przyszłych zagrożeniach jakie mogą mieć miejsce, naucz je, jak mają się zachować, gdy wystąpi sytuacja zagrożenia. Ustal też z dziećmi znak, który będzie sygnałem, że będziecie opuszczać mieszkanie.

Zawsze zastanów się nad zawiadomieniem Policji lub Żandarmerii Wojskowej (patrz wyżej punkt 2.) albo skorzystaniem z pomocy podmiotów, które są do tego powołane (Patrz zakładka: Podmioty świadczące pomoc). Pozwól sobie pomóc.

 

{"register":{"columns":[]}}