W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

7. Czy rodzic może reprezentować w postępowaniu małoletnie dziecko, które jest pokrzywdzone przestępstwem przez drugiego rodzica?

Pokrzywdzony, który ma zdolność do czynności prawnych, występuje w procesie karnym samodzielnie. Małoletni (osoba do lat 18-tu) nie ma jednak pełnej zdolności do czynności prawnych, dlatego, zgodnie z art. 51 § 2 k.p.k. reprezentuje go przedstawiciel ustawowy (matka, ojciec) lub osoba, pod której stałą pieczą małoletni pozostaje (opiekun zastępczy). Jednak żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem (który nie jest rodzicem dziecka). Jeżeli więc sprawcą przestępstwa na szkodę dziecka jest drugi rodzic, matka lub ojciec nie krzywdzący nie może reprezentować dziecka w postępowaniu karnym. W tej sytuacji sąd opiekuńczy (wydział rodzinny i nieletnich) ustanowi dla dziecka kuratora (art. 99 kodeks rodzinny i opiekuńczy) Z mocy ustawy będzie on reprezentował małoletniego.

Kuratorem reprezentującym dziecko może być ustanowiony adwokat lub radca prawny, który wykazuje szczególną znajomość spraw dotyczących dziecka, tego samego rodzaju lub rodzajowo odpowiadających sprawie, w której wymagana jest reprezentacja dziecka lub ukończył szkolenie dotyczące zasad reprezentacji dziecka, praw lub potrzeb dziecka. (Art. 991. § 1. K.r.i.o.)

Należy zwracać uwagę, aby kuratorem dziecka był ustanowiony adwokat lub radca prawny spełniający te wymagania. Wtedy dziecko będzie należycie reprezentowane.

{"register":{"columns":[]}}