W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozdział 5a w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – podstawa prawna procesu cyfryzacji planowania przestrzennego

29.10.2020

Niebieskie tło. Na drugim planie nachodzące na siebie ikony: ikona dłoni naciska na ikonę
koła zębatego otoczonego strzałką. Na pierwszym planie biały napis Działanie.

Prowadzimy proces porządkowania cyfryzacji planowania przestrzennego. Jednym z pierwszych efektów prac jest wprowadzenie Rozdziału 5a do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw; PDF, 698KB). Nowe regulacje wchodzą w życie 31 października 2020 r.

Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia i prowadzenia zbiorów obejmujących dane przestrzenne APP oraz opisujących je metadanych infrastruktury informacji przestrzennej. Ze stanem prac nad rozporządzeniem można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przyjęte rozwiązania nakładają na organy wydające akty planowania przestrzennego (APP) obowiązek tworzenia cyfrowych danych przestrzennych dla APP. Wymagany (podstawowy) zakres danych obejmuje: utworzenie granicy APP w postaci wektorowej wraz z rysunkiem APP w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) oraz linkami do treści dokumentów powiązanych z APP. Utworzone w ten sposób dane przestrzenne, zapisane w postaci pliku GML, stanowią kolejny załącznik do uchwały przyjmującej dany akt planowania przestrzennego (np. MPZP).

Cyfryzacja APP dotyczy również aktów już obowiązujących. Jednostki samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do utworzenia danych przestrzennych dla obowiązujących APP w terminie do 31 października 2022 r. W rezultacie możliwe będzie uzyskanie pełnej i jednolitej informacji o ustaleniach planistycznych w skali całego kraju.

{"register":{"columns":[]}}