Zagospodarowanie Przestrzenne w Infrastrukturze Informacji Przestrzennej
Zagospodarowanie przestrzenne jest jednym z 34 tematów danych przestrzennych objętych Krajową infrastrukturą informacji przestrzennej.
Dowiedz się więcejCyfryzacja APP polega na przetworzeniu danych dotyczących obowiązujących aktów z postaci analogowej do postaci cyfrowej oraz tworzeniu nowych danych APP w postaci cyfrowej, w toku procedury planistycznej.
Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw wprowadziła do ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Rozdział 5a, którego regulacje obowiązują od 31 października 2020 r. Przepisy wprowadzają obowiązek tworzenia danych przestrzennych dla wszystkich APP, wraz z określeniem minimalnego zakresu danych.
Obowiązek cyfryzacji
Zgodnie z nowymi przepisami załącznik do uchwały przyjmującej APP stanowią dane przestrzenne. Dane te obejmują granicę APP w postaci wektorowej wraz z rysunkiem APP w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) oraz linkiem do dokumentów powiązanych z APP.
Obowiązek utworzenia cyfrowych danych przestrzennych dotyczy również aktów już obowiązujących.
Szczegółowe regulacje we wskazanym zakresie, określa rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto aspekty techniczne tworzenia danych przestrzennych APP określa specyfikacja zbiorów danych przestrzennych wraz ze schematem aplikacyjnym GML oraz schematem UML, o których mowa w Rozporządzeniu.
Zagospodarowanie przestrzenne jest jednym z 34 tematów danych przestrzennych objętych Krajową infrastrukturą informacji przestrzennej.
Dowiedz się więcej{"register":{"columns":[]}}