Ewidencja IIP
O ewidencji IIP
Ewidencję zbiorów i usług danych przestrzennych (ewidencję IIP) prowadzi Główny Geodeta Kraju. Zgłoszeniu do ewidencji IIP podlegają zbiory oraz usługi objęte infrastrukturą informacji przestrzennej – pogrupowane w tematy danych przestrzennych.
Temat „zagospodarowanie przestrzenne” jest jednym z tematów danych przestrzennych wymienionych w ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej, zatem zbiory i usługi dotyczące tego tematu podlegają zgłoszeniu do ewidencji IIP.
Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych oraz szczegółowe informacje na jej temat znajdują się pod adresem: https://www.geoportal.gov.pl/ewidencja-zbiorow-i-uslug.
Co należy zgłaszać do ewidencji IIP w ramach tematu „zagospodarowanie przestrzenne”?
Zgodnie z rozporządzaniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego wyróżniamy 3 rodzaje zbiorów danych (par. 3 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia), które podlegają zgłoszeniu do ewidencji IIP:
- zbiór PZPW, obejmujący dane dla planu zagospodarowania przestrzennego województwa;
- zbiór SUIKZP, obejmujący dane dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
- zbiór MPZP, obejmujący dane dla 3 typów APP:
- miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
- miejscowych planów odbudowy;
- miejscowych planów rewitalizacji.
Organy właściwe do sporządzania projektów aktów planowania przestrzennego (APP) są zobowiązane do zgłaszania do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych konkretnej liczby zbiorów danych przestrzennych:
- samorząd województwa - 1 zbiór APP oznaczany kodem „PZPW”;
- samorząd gminy - 2 zbiory APP:
- 1 zbiór APP oznaczany kodem „SUIKZP”;
- 1 zbiór APP oznaczany kodem „MPZP”.
W zakresie tematu danych „zagospodarowanie przestrzenne” od 31 października 2020 r. funkcjonuje ograniczona, maksymalna liczba zbiorów danych przestrzennych, stanowiąca iloczyn liczby rodzajów zbiorów APP oraz liczby jednostek samorządu terytorialnego, które są odpowiedzialne za sporządzanie projektów APP.
Jak wygląda poprawne zgłoszenie?
Wzór zgłoszenia do ewidencji IIP określa załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 października 2010 r. w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej. Jego brzmienie zostało zaktualizowane w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej.
Zapoznaj się z aktualnym wzorem zgłoszenia do ewidencji IIP (PDF, 111KB).
Zgłoszenia do ewidencji IIP (a także aktualizacje w zakresie zgłoszonych już zbiorów i usług) dokonuje się za pomocą formularza zamieszczonego na platformie ePUAP po uprzednim zalogowaniu się.
Od 31 października 2020 r. zmianie ulegają niektóre informacje dotyczące zbiorów danych przestrzennych uzupełniane w ramach zgłoszenia do ewidencji IIP.
Informacje, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, zgłaszając lub aktualizując zgłoszenie dotyczące zbioru lub usługi w zakresie zagospodarowania przestrzennego po 31 października 2020 r.:
pkt 4. Nazwa zbioru danych przestrzennych:
Nazwa zbioru danych przestrzennych musi być skonstruowana zgodnie z odpowiednim wzorem dla zbioru:
- PZPW: „Zbiór danych przestrzennych dla planu zagospodarowania przestrzennego województwa <nazwa jednostki podziału administracyjnego kraju>”;
- SUIKZP: „Zbiór danych przestrzennych dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego <typ jednostki podziału administracyjnego kraju> <nazwa jednostki podziału administracyjnego kraju>”,
- MPZP: „Zbiór danych przestrzennych dla miejscowych planów <typ jednostki podziału administracyjnego kraju> <nazwa jednostki podziału administracyjnego kraju>”.
pkt 7. Dane identyfikujące przepis prawa, na podstawie którego prowadzony jest zbiór danych przestrzennych:
Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 Nr 80 poz. 717 z późn. zm.), art. 67a.
pkt 8. Wykaz dostępnych usług danych przestrzennych związanych ze zbiorem danych przestrzennych wraz z ich adresami URL:
Zgodnie z art. 67c ust. 3 organy właściwe do sporządzania projektów aktów planowania przestrzennego, udostępniają nieodpłatnie dane przestrzenne dla aktów, za pośrednictwem usług, o których mowa w art.9 ust.1 pkt 1–3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, w związku z czym w zgłoszeniu należy uzupełnić informację dotyczącą adresu URL dla usług wyszukiwania, przeglądania i pobierania.
Materiały
Załącznik nr 2 - zbiór PZPWZałącznik_nr_2_-_zbiór_PZPW.pdf 0.65MB Załącznik nr 2 - zbiór SUIKZP
Załącznik_nr_2_-_zbiór_SUIKZP.pdf 0.65MB Załącznik nr 2 - zbiór MPZP
Załącznik_nr_2_-_zbiór_MPZP.pdf 0.64MB