W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O portalu

Na portalu publikowane są informacje o naszych działaniach w zakresie cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego. Prowadzone prace mają na celu wprowadzanie rozwiązań, które ułatwią dostęp do jednolitej, wiarygodnej, kompletnej oraz aktualnej informacji o planowanym zagospodarowaniu przestrzennym w całym kraju, w trybie on-line.

Na drewnianym stole leży kołozeszyt z zapełnioną pismem i ikonami pierwszą stroną. Na nim leży cienkopis w kolorze czarnym ze zdjętą skuwką. Z prawej strony kołozeszytu wyłączony telefon komórkowy.

Cyfryzacja APP - na czym polega

Cyfryzacja aktów planowania przestrzennego (APP) polega na przetworzeniu danych dotyczących obowiązujących APP z postaci analogowej do postaci cyfrowej oraz tworzeniu danych w postaci cyfrowej dla nowych APP w toku prowadzonej procedury planistycznej. Tworzenie danych w jednolitym dla całego kraju standardzie zapewni ich interoperacyjność z pozostałymi tematami danych objętymi Infrastrukturą Informacji Przestrzennej.

Podstawa prawna

Zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dodany Rozdział 5a) od 31 października 2020 r. jednostki samorządu terytorialnego (JST) są zobowiązane do tworzenia i prowadzenia zbiorów danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego. Przepisy Rozdziału 5a określają wymagany zakres cyfryzacji planowania przestrzennego. Obowiązek cyfryzacji dotyczy również APP już obowiązujących. Dane przestrzenne dla obowiązujących APP muszą zostać utworzone do 31 października 2022 r.

Szczegółowy sposób tworzenia oraz prowadzenia zbiorów danych przestrzennych jest przedmiotem rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Aspekty techniczne

Aspekty techniczne tworzenia danych przestrzennych APP prezentuje Specyfikacja danych dla planowania przestrzennego wraz ze schematami aplikacyjnymi zapisanymi w UML oraz GML.

Na portalu publikujemy aktualne informacje oraz udostępniamy narzędzia, które ułatwiają cyfryzację planowania przestrzennego.


{"register":{"columns":[]}}